25 Haziran 2017 Pazar
 
  
     Facebook-Saffet Emre Tonguç   Twitter-Saffet Emre Tonguç   Instagram-Saffet Emre Tonguç
Paha Biçilmez İstanbul - Saffet Emre Tonguç
Saffet Emre Tonguç Video Arşiv
2015 Turlarım
TheGuardian
GUARDIAN GAZETESİ İÇİN ÇEKTİĞİM KAPALI ÇARŞI VİDEOSU

MY GRAND BAZAAR VIDEO FOR GUARDIAN NEWSPAPER
 Geri
İleri  

SAFFET EMRE TONGUÇ

TARİHÇİ- SEYAHAT YAZARI- PROFESYONEL REHBER KONUŞMACIŞişli Terakki Lisesi
’ni bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi’nin Turizm ve Otel Yöneticiliği, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ile Osmanlı Sosyal Tarihi yüksek lisans bölümlerinden mezun oldu. Tezini, Yahudiler ve Osmanlı Toplum Yapısı üzerine verdi. Viyana Ekonomi Üniversitesi’nde (Wirtschafts Universitat) işletme üzerine doktora çalışması yaptı.

1987 yılında turizm bölümü öğrencisiyken profesyonel rehberliğe adım attı. Fotoğraf çalışmaları, 1990 yılından itibaren Amerika ve Avustralya başta olmak üzere çeşitli ülkelerdeki dergi ve internet sitelerinde yayınlandı. Turizm Bakanlığı’nın açtığı yarışmalarda bazı fotoğrafları bakanlık tarafından satın alındı, fotoğraf sergisi açtı. Tasarımını yaptığı çeşitli ev ve bahçeler Maison Française, House Beautiful, Home Art, Marie Claire, Elele, İnStyle ve Banyo + Mutfak gibi dergilerde yer aldı. Gerek mesleki, gerek şahsi ilgisinden dolayı 122 ülkeye seyahat etti.

Türkiye’nin tanıtımı için çeşitli panel ve seminerlere katıldı. CNN International’ın “Earth Matters” isimli Türkiye ile ilgili bir programında misafir konuşmacı olarak bulundu. ABC Televizyonu’nun “Good Morning America” programında sunuculuk yaptı. TV ve radyo programları gerçekleştirdi.

Hürriyet Gazetesi’nde Ayşe Arman’ın yaptığı röportajda “Dünyanın en tuhaf yerlerine giden adam” olarak tanıtıldı. Hürriyet Gazetesi’nin Seyahat ekinde, İstanbul Life ve Skylife dergilerinde devamlı yazıları çıkan Saffet Emre Tonguç’un yazdıkları ve yaptıkları yurtdışında, Conde Nast Traveler, Travel and Leisure, National Geographic ve Lonely Planet gibi yayınlarda yer aldı. İstanbul the Ultimate Guide adlı kitabı New York Times ve International Herald Tribune gazetelerine haber oldu.

ÖDÜLLERİ

-Rotary Kulübü “Meslek Üstün Hizmet Ödülü” 2005 ve 2009
-Türkiye Turist Rehberleri Birliği “Yılın Gezi Yazarı” 2006
-Beyaz Kristal Yarışması “En İyi Turizm Yazarı” 2007
-Türkiye Turist Rehberleri Birliği “Avrupa’da Görülecek 101Yer
 “Yılın En İyi Kitabı” 2008
-SKAL Kulübü “Türkiye’nin En İyi Profesyonel Rehberi” 2007 ve 2012
- SKAL Kulübü “İstanbul Hakkında Her Şey”En İyi Turizm Yayını” 2010
- SKAL Kulübü “Boğaz Hakkında Her Şey”En İyi Turizm Yayını” 2012

KİTAPLARI

-Türkiye’de Görülmesi Gereken 101 Yer
-101 Must-See Places in Turkey
-Avrupa’da Görülecek 41Yer
-Avrupa’da Görülecek 101Yer
-İstanbul Hakkında Her Şey
-İstanbul the Ultimate Guide
-“Boğaz Hakkında Her Şey”
-“Bosphorus the Ultimate Guide
-A’dan Z’ye İstanbul
-İstanbul Camileri

REFERANSLAR

Oprah Winfrey, Madeleine Albright, Colin Powell, Robert Redford, Calvin Klein, Kevin Spacey, Candice Bergen, Eric Schmidt (Google CEO), Herbie Hancock, Carlo Azeglio Ciampi (İtalya Cumhurbaşkanı), Jim Balsillie ( Blackberry kurucusu), Frances Mayes (Under the Tuscan Sun kitabının yazarı), David Gregory (Meet The Press Moderatörü), Ian Schragger (Dizayn otelleri öncüsü, Studio 54’ün kurucusu), Adam Sher (American Idol CEO), Molly Sims (Top model ve Las Vegas TV dizisi oyuncusu), Elihe Tahari, Michael Kors, Fred Hayman (Giorgio of Beverly Hills kurucusu), Diane Von Fürstenberg, Paul Marciano (Guess’in kurucusu), Stacy Schiff (Pulitzer ödüllü yazar), Ali Kaşıkçı (Peninsula Hotel GM, dünyanın en iyi otelcisi ödülüne sahip) Shirley M. Tilghman (Princeton Üniversitesi Başkanı), Leon Black (N.Y. Finans Dünyası), Alan Mulally (Ford CEO ve Dünya Başkanı), Maria Vladimirovna Romanova (Rusya Grand Düşesi), Lihtenştayn Prensesi, Savoy Prensesi Marie Gabrielle, Belçika Prensesi, Woody Johnson (N.Y. Jets), Suudi Arabistan Prensesi Jawaher Majed Bin Abdülaziz, John Truex ve Richard Lambertson (Tiffany & Co.), Kenize Mourad, Mario Frangulis (Tenor), Mark Parker (Nike CEO), Dr. Marijn Dekkers (Bayer CEO), Judy Woodruff (CNN), Jerry Speyer (MOMA Chairman), Katherine Farley (Lincoln Center Chairwoman), Michael Lynn (Yüzüklerin Efendisi’nin yapımcısı), Hal David (Raindrops Keep on Fallin’ on My Head gibi şarkıların söz yazarı), William Friedkin (Oscar ödüllü yönetmen), Joanne Hearst Castro, Eli ve Edythe Broad (Broad Vakfı), Robert Pruzan (Yahudi Müzesi, N.Y President Başkanı), John Soan Müzesi, Oberlin Alumni, Houston Müzesi, Newark Müzesi, LACMA, The Art Institute of Chicago ve AIPAC

 


 

© 2015 Saffet Emre Tonguç | tonguc@saffetemretonguc.com

Tüm turlarımız TÜRSAB’ın “A-5365” numaralı seyahat işletmesi belgesine sahip “RENA TRAVEL” işbirliği ve güvencesiyle yapılmaktadır.

Kurumsal şirketlere, özel gruplara ve derneklere Boğaz ile İstanbul turları organize etmek için
Aslı Özlen'i 05322969622 numaralı telefondan arayabilir ya da asli@renatravel.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Saffet Emre Tonguç - Facebook Saffet Emre Tonguç - Twitter